Doping tırı
nedir?
“Eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur”

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk “Eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur.” sözüyle bu ülkenin her çocuğunun, her bireyinin ne kadar önemli, ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulamıştı. İşte bugün bir tır kimseyi feda etmemek, memleketin her çocuğunu kazanmak için yolda: Doping Teknoloji Tırı.

Aslında biz bir hayalle yola çıktık; çocukların dünyalarına dokunma, ufuklarını genişletme, haberdar bile olmadıkları ve belki o gün o tırda olmasalar hiç göremeyecekleri bilim ve teknoloji gelişimini gösterme ve her şeyden önemlisi potansiyellerini keşfetmelerini sağlama. Çünkü bir çocuk her şeyi değiştirebilir. Tarihin akışı çocukluğunda edindiği tutkuları gerçeğe dönüştüren dâhilerle doludur. Biz biliyoruz ki ülkemizin her karış toprağında bu dâhilere rastlamak mümkün. Ve belki de bugün Doping Teknoloji Tırı’nda bu deneyimi yaşayan çocuklar, yarın insanlığın ilerleyişinin öncülerinden olacaklar.

Doping Teknoloji Tırı’nın içinde VR gözlükten drone’a, İHA konsolundan 3D yazıcıya kadar bir sürü teknolojik alet; ayrıca Tesla bobini, Van de Graaff jeneratörü, plazma küresi ve Stirling motoru gibi deney setleri de var. Burada çocukları teknolojiyle tanıştırıyoruz, teknolojinin ulaşabileceği noktaları gösteriyoruz. Fakat sadece bu kadar değil, matematiksel ve sanatsal becerilerinin gelişmesini de önemsiyoruz. Her çocuğa bir satranç takımı ve bir müzik enstrümanı hediye etmemizin sebebi de bu. Çocukların bu tırda geçirecekleri vakit asla unutamayacakları bir deneyime dönüşüyor. Öyle inanıyoruz ki bu tır çocukların gelecekte bir bilim insanı, mühendis, sanatçı, doktor, astronot, yazılımcı veya dünyayı değiştirecek bir teknolojinin mucidi olmasının ışığını yakacaktır.

Biz bu ülkenin çocuklarına güveniyoruz, onlar için çalışıyoruz. Bugün bir kıvılcımın yarın bir meşaleye dönüşeceğini çok iyi biliyoruz. Çocuklarımız için, geleceğimiz için bugün Doğu’dan bir ışık yükseliyor: Doping Teknoloji Tırı.